אגו

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

אגו – תקשור הנושא שעלה בעקבות בקשה במפגש תקשור לקבוצה (אוקטובר 17)

"משחר ההיסטוריה ומתחילת בניית קהילת בני אדם, נוצר צורך בהבדלה, צורך קיומי, צורך הישרדותי למשהו שייתן יכולת להגיד "אני", יאפשר לזהות את עצמי בתוך קבוצת אנשים.

הצורך הזה הוא צורך שמגיע מרגע הלידה. הקונוטציה היומיומית לאגו היא שלילית, אבל היכולת לזהות את עצמי או היכולת לגרום לקבל התייחסות לעצמי, היא יכולת שלפעמים יכולה להכריע אם אחיה או לא, בהוויה הכי עמוקה.

כששמים לב שאצל אדם מסוים האגו מוקרן בצורה חזקה החוצה יש נטייה ראשונית לשיפוטיות, אבל אם נסתכל על התופעה ממקום של חמלה, רכות וקבלה, נבין שהאדם באותו רגע נמצא בצומת קיומית. ועולה בתוכו בצורה לא מודעת השאלה, האם אשרוד את הרגע הזה או לא. לכן האינסטינקט הראשוני אצלו יהיה לשים את עצמו במקום בולט וכן הסביבה לעיתים תתפוס זאת בצורה פחות חיובית. לפעמים התוצאה תהיה יצירתית וחיובית ופחות נשים לב לתופעה שהיא של אגו.

כאשר נמצאים במקום מודע יותר מתקיימת בחירה איזו התנהגות תיקח את הבמה ברגע מסוים. יש הזדמנות להמיר את הדחף ההישרדותי במשהו שיביע ויענה על הצורך ואז יתכן וההבעה תהיה מעודנת יותר או שלא תובע בכלל ותהיה התבוננות מודעת על הצורך (הצורך מהווה הרבה פעמים דפוס ישן ומעכב) ובחירה להיפרד ממנו.

הרבה אנשים עשו קריירה שלמה מאגו, קריירה טובה, יחד עם זאת יש מסעות שלמים של כאב נפשי עמוק שנוצר עקב פגיעה באגו. [יכולה להיות גם מחלת נפש כתוצאה מפגיעה באגו או מחוסר התייחסות למה שאנחנו קוראים אגו. הצורך הפנימי כאשר הוא לא מקבל מענה בזמן קריטי].

בתקופת ההתפתחות והצמיחה של ילד להיותו בוגר, חשוב שצרכים אלו יקבלו מענה, זה לא תלוי בילד, זה תלוי בסביבה שאמורה להיות תומכת.
אם היתה סביבה תומכת איכותית לא היו "בעיות" אגו. נראה אדם עם נוכחות מאוזנת, שיש בו שקט פנימי עם יכולת הבעה עוצמתית ואיכותית.
לצורך הבהרה יש להבין שקיימים מקצועות בהם הוא סוג של מוטיבציה, אמנם לא אצל כולם אבל בחלקם הוא יכול להוות מוטיבציה איכותית, אם  יודעים לתעל אותו בצורה נכונה.

המסר המרכזי שמגיע כתשובה לשאלה על אגו הוא, לבדוק מאיזה מקום אנחנו מסתכלים על כאב אנושי, האם ממקום שיפוטי או ממקום שיכול להכיל את הכאב שמובע מולנו, בצורה שהיא לא תמיד הצורה שמתקבלת ברגע הראשון. אנשים שנמצאים במקום המאוזן והנוכח שלהם יכולים להכיל (להיות בחמלה) את אלו שהאגו שלהן עם מנעד הבלחות של הבעה מוקצנת או חוסר הבעה עצמית.

זמן לשאלות: (כיוון שזה נושא חשוב גם למבוגרים וגם לבני נוער וצעירים, ומעביר מידית  לשיפוטיות וכן זה פוגש את האגו שלנו שלא הבשיל לגמרי)
1. הבאת משהו מהפכני כי החשיבה החדשה אומרת "שימו את האגו בצד", "האגו זה דבר לא טוב" ואת אומרת לפעמים הוא חייב להיות שם…

התייחסות:
האגו, בתהליך צמיחה, מאפשר לאדם להיות מה שנקרא בדיבור היומי "אדם עם בטחון עצמי" שרגשית נגדיר אותו מעוגן או קשה לעצבן אותו או יודע מי שהוא.
ומי שלא, זה מקום של כאב, ויש נטייה לשפוט וכאן מגיעה זוית של חמלה כלפי אדם שמחצין את האגו.
ונוספת ההבנה שהרבה מתחומי האומנות נובעים ממקום ילדי ו"אגו" במובן האיכותי והיצירתי. יש שם הבעה ייחודית ואישית של האני.
*

2. הדור הצעיר, הם כל הזמן, אני ואני וסלפי. אותנו חינכו להיות צנועים ולא להשוויץ…

התייחסות:

הדור הצעיר של היום הוא תולדה של צעד הפוך מהדור הקודם. להיסטוריה יש תנועה של אקורדיון.  וכך גם לתנועה של הצמיחה של האנשים. כשיש צניעות יתר, זה מקום של אגו, כי אנשים גאים בצניעות שלהם, זה אינו מקום איכותי. הדור הבא אחריהם הולך ולוקח על עצמו את ההתרחבות לצד השני והופך אותה לנורמה (מתרכז בעצמו) עם הזמן תהיה התכנסות למקום מאוזן.

אנחנו בתקופה של הקצנה אך זה לא אומר שזה רע כי דרך זה יש יותר מקום לשונה, למגדר הנשי ולנטיות מיניות וזרמים מגוונים.
דווקא ההקצנה הזו אווררה הרבה תופעות שהוחבאו מאחורי הקלעים כי אסור היה לנוע מהנורמה.
יש איכות בהנצחת כל רגע מכוער או יפה – כמו שהוא.

חשוב לשים לב ולהתבונן על תופעות אנושיות מנקודת מבט רחבה. לראות מה קדם למה ולאן זה מוביל וכך נמנעת שיפוטיות.

אגב השיפוטיות עצמה היא אגו כי זה "אני" יודע להביע דעה על משהו או מישהו. חשוב לשים לב לזה.
הבעת דעה אינה שלילית, להיפך, בתנאי שהיא על מצע של חמלה. החמלה מרככת את המסר.
*

3. כשאת מתקשרת, את מדברת כמו שאת (ענת) מדברת רגיל… זה מפתיע אותי.

התייחסות:

התקשור היום הוא תקשור בגובה העיניים. ההבדל בתוכן ולא בשימוש במילים. התוכן מתקבל ועובר דרך המילים שקיימות אצלי. פעם התקשורים היו בשפה גבוהה יותר או בשפה קשה להבנה, בשפה של ההדרכה. היום מכוון שהאנרגיה פה על פני כדו"א, התוכן של ההדרכה והמילים של המתקשר/ת.
*

4. היו רעשים ברקע והם לא הפריעו לך – מפתיע, במצב של שיחה רגילה, מהכרות, זה היה מפריע לך.

התייחסות:

במצב של תקשור אני נמצאת בנוכחות גבוהה. שומעת רעשי רקע אבל המיקוד הוא בפנים. זה גם עניין של תרגול ונסיון.
*

לסיכום:
בזמן צמיחה בילדות ובנערות, קבלת תמיכה והזנה רגשית, מאזנת את האגו.
ואם מצב כזה לא מתקיים, המופעים יהיו בין אקטיביות מלאה של תפיסת הבמה לבין משהו שנקרא לו לצורך העניין, פאסיביות שהיא או חוסר נוכחות או קורבנות, שהיא סוג של תפיסת במה.

המקום שלנו כצופים בתנועה של האגו הוא התייחסות חומלת ללא שיפוטיות.
בתהליך של הצמיחה האישית, לבדוק מה הצורך שעומד מאחורי התופעה של האגו ולנסות לענות על הצורך ולצמוח עם חמלה עצמית, לא לשפוט את עצמינו.

אגו- סך המאפיינים שלי כאדם שיוצרים את הייחודיות האישית. הקצנה לאחד הכיוונים מובילה למקומות פחות חיוביים ולכן מתבקשת חמלה."

עוד מאמרים
מפגש תקשור לקבוצה

תגובות


 1. ממש התרגשתי לקרוא ולהרגיש את מאחרוי הקלעים של התיקשור שלך. מאוד מעניין לתעד את השאלות והתשובות, הרגשתי כאילו אני איתכם. גם ההתייחסות שלך לאגו היא מעצימה ומעניינת. תודה.

 2. הייתי עדה לתקשור המרגש הזה.. כל מילה פגשה הנהון פנימי..
  כן, כך זה מרגיש מדויק. נעים לקרוא שוב את המילים החכמות ששפען ממך ענת ולהדהד אותן פנימה. מרגיש כמו ריפוי.
  אין ספק שתקשור בקבוצה אתך הוא חוויה מיוחדת ומרוממת.
  תודה על התמלול.

  1. תודה ליאה יקרה

 3. אני מזהה שעיבוד ועבודה על "אגו"
  מאפשרים לנו לעבור תהליכי התפתחות .
  לתחושתי מי שמוכן לפגוש את עצמו בכל המקומות שלו
  יוכל לפרוץ גבולות

  1. לגמרי, ובנוסף לזה בהתייחסות לזולת חמלה מרככת את מערכות היחסים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

בחזרה למעלה